Adresa
vaše
forme!

Zanimljivosti

Kako odabrati kapu i opremu za plivanje za decu i odrasle?


Pre nego sto počnemo sa pričom kako i na koji način odabrati pravu opremu za plivanje bitno je opredeliti se na koji način se bavite tim sportom (profesionalno, rekreativno ili tek učite da plivate).

U sva tri slučaja ,oprema koja je neophodna za bavljenje plivanjem  je ista, i tu spadaju:
1. Kupaće gaće,odnosno kupaći kostim za žene
2. Kapica za plivanje
3. Naočare za plivanje



Ukoliko tek učite da plivate, bitno je da Vam oprema pre svega bude udobna i da Vam ne smeta i ne stvara poteškoće i odvlači pažnju tokom boravka u vodi, kako biste bili skoncentrisani samo na učenje. Što se tiče kupaćih gaća/kostima, najbolje je da odaberete kostim koji će Vam biti komotan i koji Vam neće otežavati boravak u vodi. Kada je reč o kapicama za plivanje postoje kapice za decu, za odrasle i kapice za žene i devojčice sa kosom koja je duža od uobičajene. Razlika u kapicama je u veličini i obliku. Naočare za plivanje birajte po veličini. Postoje naočare za decu i odrasle i jedina razlika jeste u veličini, svakako naočare probajte pre nego što ih kupite kako biste videli da li vam odgovaraju, da li su Vam velike ili male, i da li vam nesto smeta ili ne kada ih stavite na glavu.


Rekreativno plivanje

Kada je reč o rekreativnom plivanju, uvek birate opremu prema vašim mogućnostima i prema tome kako se osećate u toj opremi. Naravno ta oprema mora biti u skladu sa pravilima bazena, što znači da kapicu za plivanje kao i kupaći morate nositi iz higijenskih razloga.

Profesionalno plivanje

U profesionalnom plivanju možemo podeliti opremu na 2 vrste:
1. Trening oprema
2. Oprema za takmičenja

U trening opremu pored kupaćeg, kapice i naočara spadaju još i dodatni rekviziti za vežbanje kao sto su: daska za plivanje, plovak, snorkel, lopatice, peraja...
Nemaju svi plivači istu opremu, ljudi koji se profesionalno bave plivanjem takođe biraju opremu prema svojim zahtevima i prema tome da li im ona odgovara ili ne.

Kada je reč o opremi za takmičenje nju čine, pored kupaćeg kapice i naočara, i odela za plivanje.

Ranije su se u plivanju koristila odela različitog dizajna pa ste tako mogli da imate odelo samo do kolena, cele nogavice, odelo koje prekriva celo telo sa kratkim nogavicama i odelo koje u potpunosti prekriva telo. Danas je u profesionalnom plivanju dozvoljeno samo odelo koje pokriva od kuka do kolena (tzv. Džemer).Za profesionalno bavljenje plivanjem postoje dve vrste kapica. Prva je standardna kapica, a druga je takozvani šlem.
Standardna kapica se na vrhu glave nabora dok kod kapice „šlem“ toga nema i ona ide skroz uz glavu i glatka je pa samim tim smanjuje i otpor i profesionalni plivači je koriste kako bi neutralisali otpor koji bi im kosa stvarala.

Bez obzira da li se plivanjem bavite profesionalno, rekreativno ili tek učite da plivate, svakako treba da imate kapicu, kupaći i naočare za plivanje i da ih izaberete prema tome kako vam one stoje da li se osećate komotno u njoj.