Adresa
vaše
forme!

Zanimljivosti

Sinhrono plivanje

Sinhrono plivanje,kod nas poznatije kao umetničko plivanje,predstavlja vodeni sport koji sadrži elemente plivnja,gimnastike,ronjenja kao i plesa. Može biti ekipni ali i pojedinačni sport. Tačke koje se izvode na takmičenjima mogu biti u paru, učešće dva takmičara, ili u grupnom sastavu koji čini obično izmedju četiri I osam takmičara.

Sinhrono plivanje kao sport prestavlja veliki izazov za takmičare jer traži pre svega veliku mišićnu snagu I izdžljivost,da bi se pre svega pokreti koji zahtevaju da glava bude u vodi izveli pravilno uz neku dozu elegancije pokreta I senzibilnosti koja je sastavni deo ovog sporta. Ono što ovaj sport prvenstveno zahteva jeste da se plivačka tehnika dovede do savršenstva, kako bi upravo ti pokreti izgledali kao da se izvode sa lakoćom.Takodje,takmičarke u ovom sportu moraju da imaju potpunu kontrolu kada je disanje u pitanju,jer se može desiti da više vremena tokom tačke provedu sa glavom u vodi nego iznad iste.


Pored svega ovoga,ono što je bitno jeste I da imaju vrlo razvijenu vremensku i prostornu preciznost,kako ne bi došlo do remećanja tačke ili do nekih povreda drugih devojaka u sastavu,kada su to sastavi koji broje više devojaka.

Kreativnost i veliki broj ideja za tačke doveli su do toga da Svetska plivačka organizacija propiše da timovi imaju pravno na izvođenje dve tačke,jedne po slobodnom izboru I druge propisane od strane Svetkse plivačke organizacije. Takođe su odredili I vremesko trajanje tačke,koje se kreće u rasponu od dva do četiri minuta po izvođenju jedne koreografije.Kako je zdravlje takmičarki na prvom mestu,propisali su I ograničeno trajanje ronjena koje iznosi 30 sekundi.

Ono što je najbtnije za ovaj sport,jeste da se prvenstveno savlada plivanje,a potom I osnovni pokreti gimnastike I baleta,pa se upravo preporučuje da dete koje želi da se bavim ovim sportom u početku paralelno ide na plivanje I gimnastiku ili balet.Kasnije se tokom redovnog treniranja,ova dva sporta spajaju I prelaze u takoreći jedan sport.Preporuka je,da ako dete želi da se bavi ovim sportom,počne sa treniranjem izmedju treće I šeste godine.To se smatra najboljim periodom jer dete tada najlakse stiče I pamti potrebnu koordinaciju pokreta,razgibanost I fleksibilnost mišića koja je potreba za kasnije bavljenje ovim sportom.Bitnom činjenicom se može I izdvojiti to da je sport kolektivan,pa samim tim dete stiče I nova poznanstva,kao I mogućnost putovanja na različita mesta.

Kada je zdravlje u pitanju prilikom bavljenja ovim sportom,može se reći slobodno da je sport broj jedan za razvijanje sposobnosti deteta,upravo zbog te kombinacije plivanja I gimnastike.Plivanje utiče na razvoj svih grupa mišića,jača pre svega leđa,I čini da se kičma oseća rasterećenije.Razvija pravilan rad pluća,I utiče na to da dete nauči kako pravilno da diše.Sa druge strane imamo gimnastiku,gde je fokus na istezanju mišića,što upravo doprinosi tome da se svaki mišić kod deteta pravilno isteže,dok plivanje sa druge strane doprinosi jačanju mišića,pa se slobodno može reći da ovaj sport obuhvata sve načine treniranja koji se preporučuju.

Ako se opredelite za duele ili grupna takmičenja,to svakako podrazumeva da nećete trenirati sami,već I sa ostalim članovima tima. Što je veći tim lakše da se neka tačka izvede jer je u pitanju veći broj takmičarki,pa je samim tim prisutna I podela snage,ali I medjusobno razumevanje i poštovanje izmedju članica tima.Ono što se može smatrati bitnim kod takmičarki da bi tim funkcionisao i postigao određene rezultate jeste da budu odgovorne,lojalne jedne prema drugioj,da se poštuju I vole,što je najbitnije I u bilo kom drugom ekipnom sportu.Kada se sve to postigne,dobri rezultati će doći sami od sebe vremenom,uz naravno mnogo uloženog truda I rada.